Co vyřídit před odjezdem
Při cestě mimo Evropu je občas potřeba zařídit i něco víc než vyrazit jen s občankou nebo pasem. Pokusím se jednoduše shrnout, co je fajn si zařídit, než někam vyrazíme.
Víza
Každá země to má s vízy trochu jinak. Základní turistická víza není tak těžké získat, ale je potřeba je řešit s dostatečným předstihem. Working holiday víza do Kanady a na Nový Zéland jsem popisovala na samostatné záložce. Další typy víz a další země budu přidávat postupně.
Krátkodobý pobyt
Je myšlený po dobu maximálně 6 měsíců. Po tuto dobu si nelze v ČR odhlásit zdravotní pojištění. Také často není potřeba zajišťovat další dokumenty a řešit tolik věcí jako když jedeme na delší dobu.
Dlouhodobý pobyt
Při výjezdu nad 6 měsíců je možné si ulehčit a odhlásit si zdravotní a sociální pojištění. Určitě se bude hodit mezinárodní řidičský průkaz, druhý pas a plná moc pro nějakého zástupce, aby za nás mohl podepisovat dokumenty a třeba vyzvedávat poštu, když tu nebudeme.
Zdravotní pojištění
V případě, že si hodláme přerušit pojištění v ČR z důvodu cesty do zahraničí nad 6 měsíců je potřeba si zařídit cestovní pojištění a to tak, aby přesně navazovalo na den odhlášení zdravotního pojištění v ČR a nevznikl jediný den, kdy bychom pojištění neměli. Jsou za to pak poměrně vysoké postihy. Musí se také jednat o nepřetržitý pobyt v zahraničí.
Pro odhlášení zdravotního pojištění stačí zajít na pobočku pojišťovny, podepsat "Prohlášení o dlouhodobém pobytu v zahraničí", který lze nalézt na stránkách dané pojišťovny (ZPMV - 211), seberou vám kartičku a na zbytek pobytu v ČR dostanete jen papírové prohlášení.
Příklad: Odlétám 7.7.2022 -> Cestovní pojištění si zřizuji od 7.7.2022 do 7.7.2023 -> Zdravotní pojištění si odhlašuji k datu 7.7.2022 a ihned po příjezdu zřizuji nové. Nejlépe, když se vrátím do ČR těsně před tím, než mi končí cestovní pojištění. Zpětně už nic pojistit nejde.
Po příletu je pak nutné při přihlašování pojištění doložit, že jsem byl pojištěný po celou dobu pobytu v zahraničí.
Sociální pojištění
Placení sociálního pojištění v ČR není povinné avšak po dobu, kdy si sociální pojištění neplatíme (jako OSVČ) nebo ho za nás neplatí zaměstnavatel si tuto dobu nelze započítávat do nároku na důchod.
Odhlašovat tedy nic nemusíme.
Mezinárodní řidičský průkaz
Vyřizuje se poměrně jednoduše. Stačí zajít na registr řidičů, vyplnit žádost a u okýnka ukázat občanku s českým řidičákem, dát jim vytištěnou barevnou pasovou fotku a zaplatit poplatek 50 Kč. Vydává se na počkání, takže rovnou odejdete s papírovou knížečkou.
Druhý pas
Nikdy nevíte, kdy se může hodit. Víza a všechny dokumenty budete sice mít jen na jeden, ale když by vám ho někdo třeba ukradl, je lepší mít jeden v záloze, protože vyřizování pasu na ambasádách může být dost na dlouhé lokte a nemusí se úplně povést. A bez pasu si člověk většinou ani neškrtne.
Je ale třeba počítat s tím, že doba vyřízení druhého pasu je až 30 dní a je potřeba se tak připravit dostatečně předem. Dá se sice nechat vyřídit expresně, ale je to poměrně drahé. Taky je potřeba udat důvod, proč druhý pas chceme. Jako občani ČR máme sice nárok na více pasů, ale některým úředníkům se to nechce líbit. Pas se dá vyřídit všude na úřadech s rozšířenou působností, tak většinou stačí zajít někam jinam a třeba budete mít štěstí na lepšího úředníka.
Plná moc
Fajn věc, když potřebujete, aby vás v době nepřítomnosti někdo zastupoval. Můžete ji napsat na rodiče, sourozence, jiné příbuzné a vlastně na kohokoli. Stačí vyplnit všechny iniciále obou stran a zají na Czech Point nechat si ověřit svůj podpis (nemusí být přítomna druhá strana).